تبلیغات
یادداشتهای آخر شب - خداحافظ شوش تاریخی!
یادداشتهای آخر شب
خداحافظ شوش تاریخی! [عمومی , ]مجموعه‌ی باستانی و تاریخی «شوش» در استان خوزستان از نظر تداوم تاریخی كه در آن وجود دارد، یك محوطه‌ی كم‌نظیر در دنیا محسوب می‌شود که در مقاطعی از تاریخ ما نقطه‌ی عطف بوده و در متون و منابع كهن هم بسیار از آن یاد شده است. در واقع، وقتی تاریخچه‌ی باستان‌شناسی را نگاه می‌كنیم، یكی از مكان‌هایی كه باستان‌شناسی به مفهوم جدید از آن آغاز شده، به‌جز مصر و بین‌النهرین، جنوب غرب ایران است كه از حدود یك‌صد‌ سال پیش، اروپایی‌ها در آن مستقر شدند، آغاز به کاوش کردند و روش‌های علمی را با آزمون و خطا آموختند.

اما اكنون محوطه‌ی باستانی و تاریخی شوش با وجود این‌كه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و در قالب پروژه‌های بزرگ ملی تعریف شده است، وضعیت مناسبی ندارد.

هتل‌سازی روی محوطه‌ای باستانی

شهرام زارع  باستان شناس با اشاره به‌ این‌كه محوطه‌ی شوش با محوطه‌ای مانند «پارتنون» در یونان هم‌تراز است (كه در تاریخ و فرهنگ یونان بسیار اهمیت دارد) با نشان دادن عكس‌هایی، توضیح داد: اواخر سال گذشته، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، هتلی را در شوش كلنگ‌ زد كه درون مجموعه‌ و در حریمی كه به‌تازگی تعیین شده است، قرار دارد. برای ساخت این هتل، خاكبرداری به‌اندازه‌ی 100 متر در 100 متر و با عمق حدود چهار متر انجام شد؛ اما در دیواره‌ی این خاك‌برداری، لایه‌های معماری و تدفین باستانی کاملا آشکار بودند. هم‌چنین علاوه بر كشف خمره‌های اژدری متعلق به دوره‌ی اشكانی ـ ساسانی در پی این هتل، در نزدیكی آن، چند كوره و محوطه‌ی آغاز دوره‌ی اسلامی قرار دارند که دیدن آن‌ها کار دشواری نیست. با وجود این، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان مجوز ساخت هتل را در مجموعه‌ی باستانی شوش صادر كرده است.

این باستان‌شناس بیان كرد: در جبهه‌ی غربی كاخ آپادانای شوش و در 30 متری این آثار و عرصه‌ی مسلم اثر، مجوز ساخت هتل دیگری به بخش خصوصی داده شده است. از آنجا كه این هتل‌ها مسلما بیش چند طبقه خواهند داشت و به ایجاد تأسیسات جانبی نیز نیاز خواهد بود، اگر بخواهیم شوش را به ثبت جهانی برسانیم، از لحاظ منظری، مشكلات عدیده‌ای به‌وجود خواهد آمد.

كاخ شائور؛ محل تجمع معتادان

به گفته‌ی زارع، كاخ شائور در شوش كه احتمالا به اردشیر دوم هخامنشی تعلق دارد، اثری منحصربه‌فرد است که در كاوش‌های هیأت فرانسوی بیرون آمده است. پس از آن، برای حفاظت بیشتر، دورتادور آن حصاری كشیده شد و تا مدتی این مجموعه قابل بازدید بود؛ اما اکنون قریب یک دهه است که دروازه‌ی ورودی آن گشوده نشده و بخشی از حصار پشتی آن برای عبور مرور شکسته و محل تجمع معتادان شده است.

او اظهار داشت: كاهگل‌هایی كه پس از بیرون آورده شدن كاخ، روی دیوارهای آن كشیده شده بودند، به‌دلیل تجدید ‌نشدن از بین رفته‌اند. هم‌چنین رویش پی‌درپی گیاهان خودرو آسیب‌هایی جدی را به آجرهای کف کاخ وارد كرده است و بیشتر آن‌ها از هم گسسته و خرد شده‌اند. در برخی از روزها، به‌ویژه ایام تعطیل، درون مجموعه و در كنار پایه‌ستون‌ها توسط افراد آتش روشن می‌شود كه سبب وارد شدن صدمه‌های زیادی شده است.

وی با بیان این‌كه وضعیت كاخ آپادانا نیز به همین ترتیب است، گفت: كتیبه‌های پایه‌ستون‌های این كاخ نیز پس از ضربه‌هایی كه به آن‌ها وارد شدند، برای جلوگیری از آسیب بیشتر با كاهگل پوشانده شدند. علاوه بر این، محوطه‌ای در كنار كاخ آپادانا قرار دارد كه به اجرای تعزیه اختصاص داده شد و برای این كار، چهارپایانی مانند اسب و شتر و ماشین روی محوطه آورده می‌شوند.

رودخانه‌ی شائور

این باستان‌شناس در ادامه اظهار كرد: كم‌تر شهری است كه رودخانه‌ای از میان آن عبور كند. اصفهان از شهرهایی است كه از چنین نعمتی برخوردار است و از این مزیت به‌خوبی استفاده كرده، ولی رودخانه‌ی شائور وضعیت برعكسی را در شوش دارد.  این رودخانه علاوه بر این‌که یک عنصر طبیعی ارزشمند محسوب می‌شود، با تاریخ شوش هم عجین است. چنان‌که در دوره‌ی هخامنشی كاربرد داشته است و از آن به‌عنوان خندقی به دور شهر سود می‌بردند.

قلعه‌ی شوش و گمانه‌زنی در طبقه‌ی سوم آن!

زارع با بیان این‌كه در 20 ـ 30 سال گذشته، شوش بسیار آسیب دیده است و در زمان جنگ تحمیلی، متجاوزان عراقی تا ایوان كرخه هم پیش آمدند، به خبرنگار ایسنا گفت:  بی‌شک، قلعه‌ی شوش نیازمند مرمت است، اما تدوین یک برنامه‌ی جامع مرمتی با بزک کردن بنا تفاوت‌های بنیادی دارد. علاوه بر این‌که به دلایلی غیرقابل توجیه، بودجه‌ی کلانی به این امر اختصاص یافته است و کل این برنامه نیز کارشناسانه نیست. شرکتی که مسؤول و مجری اجرای این طرح بود، بدون نظارت باستان‌شناسان اقدام به خارج کردن آجرهای کتیبه‌دار و مصالح باستانی به‌کار رفته در قلعه كرده و در بسیاری موارد آسیب‌هایی را به بخش‌هایی از بنا وارد آورده است.

ساخت‌وساز و بلندمرتبه‌سازی

وی با اشاره به کمبود نیروی نگهبان و یگان محافظ در محوطه‌ی شوش، اظهار داشت: در گرداگرد آنچه اکنون به‌عنوان تپه‌های شوش شناخته می‌شود، خانه‌سازی انجام می‌شود و جسم تپه‌ی تاریخی ذره‌ذره کنده و تسطیح می‌شود.

به گزارش ایسنا، یكی‌ از این ساخت‌وسازها به ساختمان آموزش و پرورش مربوط است كه در حریم منظری كاخ آپادانا قرار دارد. البته به گفته‌ی فرمانداری شوش، درباره‌ی تعرض اداره‌ی آموزش و پرورش این شهرستان به حریم منظری كاخ آپادانا، مكاتبه‌ای با این اداره نشده است.نوشته شده توسط آرش در  پنجشنبه 3 مرداد 1387 و ساعت 07:07 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر
       
وبلاگ من
  وبلاگ من
  ایمیل من
    

[yahoo]
بایگانی

 نویسندگان

آرش (75)
انسیه (16)
<


عضویت در گروه داستان همراوی


برای اطلاع یافتن ازآخرین اتفاقات و تحولات در زمینه داستان و ادبیات و اطلاع رسانی در مورد به روز شدن سایتها و وبلاگهای داستان در گروه داستان همراوی عضو شده و آن را گسترش دهیم


>

موضوعات

عمومی (67)
حرفهای پراکنده (10)
سخن شعر (8)
قاب (3)


 آرشیو

اسفند 1387 (1)
بهمن 1387 (1)
دی 1387 (1)
مهر 1387 (1)
شهریور 1387 (2)
مرداد 1387 (1)
تیر 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (3)
فروردین 1387 (2)
اسفند 1386 (1)
بهمن 1386 (1)
دی 1386 (2)
آذر 1386 (3)
آبان 1386 (2)
مهر 1386 (1)
شهریور 1386 (2)
خرداد 1386 (1)
اردیبهشت 1386 (1)
فروردین 1386 (1)


صفحات

لینكستان

  یادداشتهای یک دلقک

  شعر جوان خراسان

  همین الان دات کام

  مهتاب

  سایت شخصی آرش شفاعی

  یک پنجره برای من کافی است

  ازبیکرانه ها

  آرش شفاعی۲

  آرش شفاعی

لینكدونی
دست نوشته های سها (-)
دیدار با هلن (-)
بارش باران (-)
نسیم شرق (-)
بونزای (-)
دریا اگرباشد دلت.. (-)
بوالفضول الشعرا (-)
حرف هایی برای گفتن...... (-)
گل مریم (-)
میزشیپو (-)
یواشکی (-)
غریبه آشنا (-)
سیاه و سفید و خاکستری (-)
سیمین (-)
آبی بیكران (-)
ذهن زیبای من (-)
قصه های پری (-)
پردیس (-)
بیا تا بریت بگویم (-)
یک آسمان غروب (-)
ســـــــــــــــــالــوک (-)
یک صندلی کنار رویاهایم (-)
ایتالیایی ها (-)
فانوسک خاموش (-)
تنها شدی بیا (-)
هزار و یک روزانه (-)
مداد رنگی (-)
دخترآبان (-)
فردا (-)
مریم زنگنه (-)
آرشیو لینكدونی
جستجو
جستجو در بلاگ


خبرنامه

آمار وبلاگ
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -
قالب توسط :صابر كردستانچی